Жити по-новому: чому українські заробітчани масово повертаються з Польщі

Українці в Польщі мріють працювати в Німеччині, а українські зарплати зрівнялися з польськими.                      
Робота в Польщі в 2020 спокушає українців набагато менше, ніж ще кілька років тому /
На європейському та українському ринках праці початок 2020 року ознаменувався низкою цікавих тенденцій і нововведень.
По-перше, Німеччина відкрила “двері” для українських трудових мігрантів, перш за все, для висококваліфікованих робітничих спеціальностей та інженерів.
По-друге, на польському ринку праці, незважаючи на деяке зростання заробітних плат, відзначається поки що невеликий відтік українських трудових мігрантів, в першу чергу в ту ж Німеччину, де зарплати в 3-4 рази вище польських.
І, по-третє, зростання заробітних плат в Україні в самих різних професіях в великих і середніх містах практично впритул наблизився до рівня зарплат в Польщі. Цю тенденцію прекрасно знають українські трудові мігранти в цій країні, і вже сформувалася “когорта” бажаючих повернутися назад в Україну.
Вийшли на польський рівень зарплат
Всі тенденції, як вважає ряд економічних експертів, є позитивними, особливо остання з них.
“Нарешті-то для багатьох українських трудових мігрантів з’явилася прекрасна можливість знайти собі гідну роботу за своєю спеціальністю в рідній країні і повернутися з Польщі додому. Зарплати сьогодні в багатьох українських містах за різними спеціальностями, дійсно зрівнялися з польськими. Наприклад, в Одесі, Львові, Києві, Дніпрі, висококваліфікований токар може заробляти від 15 до 20 тисяч гривень. у Польщі вони тепер вище в перерахунку на гривні буквально на 1-2 тисячу. А чимало прикладів, коли ці заробітні плати і нижче, ніж в Україн е “, – сказав в коментарі Главреду експерт ринку праці Андрій Хвостовскій.
Тенденцію щодо повернення з Польщі та інших країн Східної Європи робітників і інженерів в Україні Главреду відзначили в концерні Електрон. На 15 підприємствах концерну таких чимало і люди цілком задоволені заробітними платами, вони вже серйозно вирішили залишитися у Львові і не їхати на заробітки в європейські країни. Сьогодні на багатьох підприємствах не тільки обласного центру, а й в деяких районних центрах зарплати можуть досягати 16-18 тисяч гривень і більше. Робота в Польщі вже не так приваблює українців, як це було ще 3-4 роки тому.
Главред також поцікавився зарплатами токарів, фрезерувальників, заточувальник на підприємствах невеликого обласного центру України – Кропивницький. Наприклад, на ПАК Гідросила, яке відоме в багатьох країнах Європи своїми гідросистемами для тракторів, автомобілів, дорожньо-будівельних і комунальних машин, такі фахівці отримують 15-18 тисяч гривень на місяць.
Кухарям краще в Україні
Ми проаналізували заробітні плати такою популярною професії, як кухар в Польщі і Україні. Так, за даними більшості рекрутингових компаній обох країн, середня зарплата кухаря в Польщі оцінюється до 15 злотих на годину. Правда, є оплата праці і вище, але таке трапляється не часто. Так, за місяць працівник, з огляду на десятигодинний робочий день, може розраховувати на оплату 2,4-3,5 тисяч злотих (670-900 доларів, 430-580 євро або 16-21,6 тисяч гривень на місяць). Варто зазначити, що 900 доларів такий кухар отримає, якщо буде працювати понаднормово, по 10-11 годин на день. Деякі з кухарів працюють навіть в свої вихідні, щоб вийти на ставку 900 доларів.
Ставка ж помічника кухаря оцінюється і того менше – близько 10 злотих на годину.
В Україні ж, згідно з даними рекрутингових компаній і оголошень з пошуку кадрів, кухарям пропонується 14-19 тисяч гривень і більше – при цьому без переробок і з повноцінними двома днями відпочинку в тиждень.
Природно, що чимало українських кухарів, які працюють в Польщі, подумують або повернутися в Україну, підшукавши тут підходяще місце, або виїхати в сусідню Німеччину, де за одну годину працівник може отримати 10-12 євро (до 2 тис. Євро на місяць).
Робота в Німеччині: камені спотикання для українців
Однак і в Німеччині не все так просто: в цій країні потенційні трудові мігранти повинні підтвердити знання німецької мови на розмовному і письмовому рівні, а також досвід роботи і кваліфікацію.
“Для тих, хто вже працює в Німеччині нелегально, потрібно буде виїхати з країни в Україну і подати на батьківщині заяву на отримання робочої візи в ФРН. Звичайно ж, знання мови є дуже важливим фактором для отримання такої візи. Найбільше в Німеччині нині цінуються робітничі кадри на будівництві і жінки на прибирання та по догляду за хворими та людьми похилого віку “, – зазначає адвокат Андрій Ілін.
Інші експерти також підтверджують вельми низьке знання німецької мови навіть на примітивному розмовному рівні серед потенційних трудових мігрантів до Німеччини.
“Приблизно 80% трудових мігрантів з України, які працюють зараз в Польщі і хочуть поміняти місце для вкладання своєї праці на Німеччину, взагалі не знають ні слова по-німецьки. Це відноситься і до потенційних мігрантів, які живуть в Україні. Зрозуміло, що їм буде дуже складно найближчим часом підтягнути мову і більшість з них не отримають робочої візи саме з цієї причини. Так що їм доведеться або і далі працювати в Польщі, або повернутися в Україну, де заробітні плати вже наблизилися до рівня польських “, – говорить Главреду Андрій Хвостовс кий.  
Варто додати, що сертифікат на знання німецької мови необхідний навіть для доглядальниць, які обслуговують людей похилого віку та хворих людей в Німеччині.
Однак все-таки при великому бажанні, частина українських робітників і фахівців з вищою технічною освітою, можуть успішно закінчити двох-тримісячні курси знання німецької мови і активно включитися в процес трудової міграції в Німеччині.
“Мінімалку” потрібно підняти в два рази
Українські роботодавці останнім часом все частіше говорять про те, що в найближчі роки в нашій країні буде відчуватися кадровий голод з багатьох спеціальностей. Сьогодні у них є дуже хороший шанс ще більше підвищити заробітні плати і поліпшення умов праці для найкваліфікованіших і працьовитих працівників, щоб вони не їхали за кордон або, навпаки, і далі поверталися в Україну з Польщі та інших країн, куди вони поїхали в свій час в пошуках кращої долі.
Як вважає відомий український демограф, директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова, держава повинна зробити все необхідне для того, щоб підняти рівень мінімальної заробітної плати, по крайней мере, вдвічі, так як за “мінімалкою” тягнеться і середня зарплата. Відзначимо, що в 2020 році мінімальна зарплата в Україні становить 4,723 тис. Гривень, що на 550 гривень більше, ніж в 2019-му.