Захищаемося від коронавірусу. 5 методів, які вже перевірені в інших країнах

В Україні зафіксовано перший випадок коронавируса, і медики не виключають спалаху захворювання. Українцям радять дотримуватися запобіжних заходів і, “правильно” кашляти і чхати, носити захисні маски, мити руки і зміцнювати імунітет. МОЗ уже випустив мультики-інструкції на цю тему, а з учорашнього дня з’явилися ще й радиоролики “як не заразитися”.

Втім, як каже колишній головний санітарний лікар Святослав Протас, більшість запропонованих заходів – зовсім не панацея. Хоча є і ті, що вже довели свою ефективність в країнах, які зіштовхнулися з коронавірусів, зокрема, в Китаї.

“Країна” зібрала рекомендації лікарів, і дізналася які з них дійсно можуть спрацювати проти коронавируса.

1. Частіше мити руки і користуватися антисептиками

Ця рада – перший у списку рекомендацій ВООЗ щодо профілактики коронавируса. Пояснювати тут особливо нічого не потрібно – особиста гігієна допомагає позбутися від мікробів, які вже є на шкірі. Тобто, важливість миття рук ніхто не відміняв.

Втім, особливо розраховувати, що це врятує ва від вірусу теж не варто. Коронавірус передається декількома шляхами, в тому числі, повітряно-крапельним. Тобто, його можна просто вдихнути в транспорті або в магазині. І які руки у вас були в цей момент – чисті або брудні – особливої ​​ролі вже не грає. Але при цьому варто враховувати, що, наприклад, на металевих предметах коронавірус живе до 12 годин. Тому після дотику до металу краще відразу ж ретельно вимити руки.

Антисептиками захоплюватися не варто, так як їх часте вживання шкодить шкірі, у якої теж є свій імунітет, – каже Протас.

2. Носити захисну маску

З приводу масок немає однозначної думки навіть серед самих лікарів. Одні вважають, що носити маски в розпал смачних інфекцій потрібно всім, як це, наприклад, роблять в Китаї. Інші кажуть, що маски потрібні, в першу чергу, хворим – щоб не поширювати інфекцію. А здорові люди в масках не потребують, більш того, вони можуть виявитися навіть “шкідливими” – від вірусу не рятують, але формують оманливе відчуття захищеності, – кажуть у МОЗ.

Насправді правда, як завжди, посередині. Маски дійсно повністю не захищають органи дихання від вірусу. Але вони можуть знизити концентрацію збудника, що потрапляє в організм. Тому в місцях великого скупчення людей (в транспорті, в черзі в магазині особливо там, де немає можливості тримати дистанцію) маски краще все ж використовувати. При цьому їх потрібно міняти через 2-4 години, знімати, намагаючись не торкатися до самої поверхні маски, після чого вимити руки.

Ще один аргумент на користь масок – коронавірус може якийсь час протікати безсимптомно, і людина, сам того не знаючи, вже стає джерелом зараження. А маска може знизити ризики для оточуючих, – говорить Протас.

На вулиці носити маски не потрібно, так як концентрація вірусу на відкритому повітрі і так в рази менше, ніж в приміщенні.

3. Зміцнювати імунітет

Саме сильний імунітет може гарантувати, що організм не підхопить коронавірус або в крайньому випадку хвороба пройде в легкій формі.

Всі знають, що, щоб зміцнити імунітет, потрібно займатися спортом, збалансовано харчуватися і не нервувати. Але, зрозуміло, що здоровий спосіб життя потрібно вести постійно, а не тільки в розпал епідемій. Починати зміцнювати імунітет саме зараз, щоб не захворіти коронавірусів – марна справа. А використання імуномодуляторів може виявитися навіть небезпечним. Коштів з доведеною ефективністю мало, а побічні ефекти можуть виявитися найнесподіванішими (є думка, що деякі препарати можуть провокувати навіть аутоімунні захворювання). Крім того, за словами Святослава Протаса, прийом імуномодуляторів, противірусних препаратів або антибіотиків без призначення лікаря може тільки “змастити” картинку, якщо ви дійсно підхопите коронавірус. І тоді поставити правильний діагноз буде складніше.

Противірусний імунітет підвищує вакцинація від грипу. Від коронавируса такі щеплення не рятують, але, як кажуть інфекціоністи, вони все ж можуть полегшити перебіг хвороби. Хоча поки ця теорія не підкріплена жодними науковими дослідженнями.

В принципі, вакцинувати можна і зараз. Інфекціоніст Андрій Волянський радить зробити щеплення проти грипу і пневмокока, якщо це не було зроблено раніше. Особливо це актуально для груп ризику – людей похилого, людей з хронічними захворюваннями, вагітних.

Але потрібно дотримуватися запобіжних заходів. Якщо людина вже хвора (ГРВІ або грипом), а симптомів ще немає, щеплення може ускладнити перебіг захворювання. Тому варто за 3-5 днів до вакцинації “прислухатися” до себе, а також обов’язково пройти лікарський огляд.

При цьому перед загрозою коронавируса не слід відмовлятися від занять спортом і прогулянок на свіжому повітрі. Вони точно не зашкодять.

4. Пити гарячу воду, а не віскі з льодом

Особливо багато зараз рад з приводу перевірених народних методів. Варіації різні – парити ноги, їсти часник і сало, пити настоянки трав. Деякі “бабусині кошти” дійсно ефективні, але тільки в разі банальної застуди, а не при вірусної інфекції. Чи зможе часник “вбити” коронавірус і швидко зміцнити імунітет – теж велике питання.

Те ж саме з алкоголем. Незважаючи на легенди про те, що віскі лікує коронавірус і “дезінфікує” організм, які вже гуляють з соцмережах і в ЗМІ, спиртне може тільки нашкодити, тому що послаблює імунітет. Що варто пити – так це теплу або навіть гарячу воду. Лікарі з Ухані помітили, що коронавірус є термічно нестійким і гине при температурі вже в 27 градусів.

5. Сидіти вдома

Як показує практика Китаю, саме карантин виявився найбільш дієвим способом боротьби з коронавірусів. Тому, щоб не заразитися, краще якомога рідше бувати в місцях великого скупчення людей – в кінотеатрах, торгових центрах, на громадських заходах. По можливості, варто також відмовитися від громадського транспорту, а, якщо є такі варіанти – перейти на роботу у віддаленому режимі, – радить Протас. Краще також відкласти поїздки в країни, де є загроза зараження коронавірусів.