Як Путін, Саакашвілі, Зеленський і Порошенко зіграли в пінг-понг “святим” українським громадянством

Заяви, що стосуються українського (і російського) громадянства, які почалися в кінці минулого тижня, в понеділок поновилися з новою силою.

Володимир Путін підтримав “ініціативу” Володимира Зеленського видавати громадянство України росіянам і навіть перейшов на українську мову. Він також згадав про Саакашвілі – мовляв, в першу чергу український паспорт треба повернути йому. Колишній губернатор Одеської області, в свою чергу, назвав російського президента “новоспеченим тролем”.

Петро Порошенко приєднався до перепалки. Він зазначив, що громадянство України “святе” і висловив упевненість, що його хочуть прийняти 140 мільйонів росіян. Саме тому – через величезного попиту – Київ не братиме в підданство російських громадян. 

Історія розвитку заочна дискусія розповідає “Країна”. 

Путін – українцям

24 квітня Володимир Путін підписав указ про спрощення отримання громадянства РФ для власників паспортів “ДНР” і “ЛНР”. Це викликало широкий резонанс не тільки в Україні, але і в світі (світова громадськість засудила це рішення). 

27 квітня президент Росії продовжив: він зазначив, що РФ планує роздавати паспорти не тільки донеччанам і луганчанам, але і всім українцям .

Зеленський – Путіну

В цей же день, 27 квітня, це і дав відповідь Зеленський.  Зокрема, майбутній президент України зазначив наступне: “По-перше, я б не радив російським властям даремно витрачати час, намагаючись спокусити громадян України паспортами РФ. Можливо, і знайдеться той, хто до сих пір знаходиться під впливом пропаганди. Можливо, хтось то зробить це заради заробітку або в спробі сховатися від кримінальних розслідувань. Ми навіть можемо надати Володимиру Путіну перелік громадян України, яким найближчим часом стане дуже некомфортно в країні, яку вони цинічно грабували, зловживаючи високими посадами. Пу сть Росія знову вирішує, де найбільше їй потрібні такі “професіонали” – в Ростові або Магадані “. 

Зе продовжив: “Ми прекрасно знаємо, що насправді надає російський паспорт. Це право бути заарештованим за мирний протест. Це право не мати вільних і конкурентних виборів. Це право взагалі забути про наявність природних прав і свобод людини. Тому не варто розраховувати, що багато українців захочуть стати “новою нафтою”, в яку влада Росії намагаються перетворити власний народ.

Українці – це вільні люди у вільній країні. Незалежною, суверенною і неподільною. Громадянство України – це свобода, гідність і честь. Це те, що ми захистили, і будемо захищати. Україна не відмовиться від своєї місії служити прикладом демократії для пострадянських країн. І частиною цієї місії стане надання захисту, притулку і українського громадянства всім, хто готовий боротися за свободу. Ми будемо надавати притулок і допомогу всім – всім, хто готовий боротися пліч-о-пліч з нами за нашу і вашу свободу “.

Путін – Зеленському

29 квітня з проханням прокоментувати цю заяву Зеленського до Путіна звернулися журналісти . Російський лідер похвалив Зеленського за намір видавати росіянам паспорта України, і додав, що якщо у росіян і українців буде загальне громадянство, то вони тільки будуть у виграші. Також в своїй відповіді він згадав Саакашвілі. 

Нижче наводимо діалог представника ЗМІ з президентом РФ:

Питання: Пане Зеленський, обраний глава України, відповів на Вашу заяву в Пекіні про готовність видачі російських паспортів не тільки жителям ДНР, але і всім українцям. Він сказав, що він готовий видавати паспорти всім росіянам, а також всім, хто готовий захищати свободу і демократію.

Путін: Правда? Так і сказав? Це дуже добре. Це говорить про те, що ми домовимося, напевно, тому що у нас є багато спільного. Я адже багато раз говорив про те, що українці і росіяни – братські народи. І навіть більше того: я взагалі вважаю, що це один народ насправді, зі своїми особливостями: культурними, мовними, історичними, – але по суті своїй один народ. І якщо у нас буде спільне громадянство, від цього тільки виграють і росіяни, і українці, ми будемо сильнішими і успішними.

Що стосується свободи і так далі, то це теж важливий момент. Але в цьому сенсі, напевно, краще почати навіть не з Росії, ні з росіян, а, припустимо, з Грузії або з колишніх грузин. Наприклад, було б справедливим повернути український паспорт людині, яка в минулому був грузином, а сьогодні вважає себе українцем, маю на увазі Саакашвілі Михайла Миколайовича. Він був незаконно позбавлений, по-моєму, громадянства, які незаконно висланий з країни. Його слід було б повернути і відновити його в порушені права. Так само як і деяких інших громадян України, які були змушені покинути територію країни і виїхати в землі обітовані, рятуючись від переслідувань сьогоднішнього українського режиму.

Питання: Щодо пропозиції Зеленського про обмін паспортами, Ви сказали, що у вас багато спільного, ви мало не однодумці. Можете пояснити, що Ви все-таки мали на увазі?

Путін: Ну як же? Все дуже просто. Якщо на Україні будуть видавати паспорти росіянам, а ми в Росії будемо видавати паспорти і громадянство українцям, то рано чи пізно ми неминуче прийдемо до очікуваного результату: у всіх буде єдине громадянство. Це не можна не вітати. До побачення.

На цю заяву відразу відреагували – Михайло Саакашвілі та Петро Порошенко .

Саакашвілі – Путіну

Так, колишній президент Грузії і екс-губернатор Одеси Михайло Саакашвілі не повірив у щирість призову Володимира Путіна, який порадив Володимиру Зеленському повернути його в Україну. Про це він написав на своїй сторінці в Facebook.

“Я точно знаю, що саме Ви почали вимагати в Порошенко не запрошувати мене на інавгурацію в 2014-му. Тепер Ви через третіх осіб намагаєтеся підступитися до Володимира Зеленського і вимагаєте не тільки не повертати мені громадянство, але також ставите категоричну умову не пускати мене в Україну “, – написав Саакашвілі. 

За його словами, Путін вимагав не пускати його в Грузію, Туреччину, Вірменію і Азербайджан у місцевої влади. І навіть обговорював це питання з президентом Туреччини Ердоганом в 2016 році під час саміту щодо примирення в Росії.

“Так ось, новоспечений троль, Володимир Володимирович, я досить досвідчений щоб за цими маневрами бачити прийоми вашої політики подвійних стандартів – вимагати від опонента, який так сильно вам відповів своєю заявою на вашу роздачу російських паспортів на окупованій частині Донбасу, мого повернення, сподіваючись, що він побоїться це зробити. Тепер це не ваша справа! Ми з українцями розберемося самі! “, – заявив Саакашвілі.

Порошенко – Путіну і Зеленському

Петро Порошенко, в свою чергу, виступив як би зі спростуванням слів Зеленського. Чинний президент назвав українське громадянство “святим” і висловив упевненість, що його хочуть прийняти всі російські громадяни. 

Так, Порошенко зазначив, що українська влада не має наміру “роздавати росіянам” громадянство, так як його взяла б все населення Росії, яке він оцінив в 140 мільйонів чоловік (за станом на 1 січня 2019 року, за оцінкою Росстату, в РФ зафіксовано 146, 7 мільйонів постійних жителів, – прим.ред. ).

“І ми не будемо сприймати, що хтось зараз буде роздавати росіянам святе українське громадянство. Тому що вони його приймуть всі 140 мільйонів. Тому що у нас краще [громадянство]. Тому що українське громадянство – це висока честь”, – заявив Порошенко під час зустрічі з представниками наукових кіл в Українському католицькому університеті у Львові.

Президент підкреслив, що не дозволить нікому, щоб Україна “купили за газ”. “Тому що головне, що вони зараз намагаються запропонувати – що в Україні буде дешевше газ”, – сказав Порошенко. 

“Зараз репліка Зеленського, а потім оплески глядачів”

На низку цих заяв відреагували користувачі соцмереж. Так нардеп Олександр Онищенко розкритикував Порошенко щодо його висловлювання: 

“Порошенко розкритикував намір Зеленського давати росіянам громадянство, – повідомили ЗМІ.

Підняв голову. Тільки швидкі і жорсткі репресії. Кожен день він повинен думати тільки про в’язниці, кидатися і не знаходити собі місця. Втрачаємо час. За минулий тиждень вже можна було зорієнтувати правоохоронну систему на жорсткий секс. Там все давно готові. Щоб до моменту інавгурації залишилося тільки підписати підозра і день в день звернутися до суду за запобіжним заходом.

Розкритикував він “.

Український журналіст Андрій Манчук призводить заголовки публікацій “Країни” на різні новини, в тому числі що стосуються громадянства. Свою міні-підсобку він анонсує як “скромна чарівність діалектики”.

 

З цікавістю за заявами політиків спостерігає український журналіст В’ячеслав Чечіло. 

“Я зрозумів. Це батл. Зараз репліка Зеленського, а потім оплески глядачів”.