“Виймає пістолет, кладе на стіл і…” – Філарет розповів, як примушували співпрацювати з КДБ (відео)

Усі православні ієрархи у Радянському Союзі були змушені співпрацювати зі спецслужбами, розповів патріарх Філарет. За його словами, одного разу співробітники КДБ погрожували йому вбивством.  

Як зазначив патріарх в ефірі “Радіо Свобода”, без контактів з КДБ священнослужителі не могли повноцінно виконувати свої обов’язки, бо їхні рішення не мали юридичної сили.
«Не було жодного єпископа, який не мав би контактів з ними. Якщо він не мав контактів, то він не був єпископом. Тому, якщо хтось з архієреїв тих скаже, що він не мав контактів (із КДБ – ред.), то це означає, що він говорить неправду. Я це точно знаю», – сказав Філарет.
За його словами, без згоди радянських спецслужб ієрархи не могли призначити жодного священнослужителя.
«Без згоди КДБ не ставили ні архієреїв, ні священиків. Треба було з ними погоджувати всі призначення. Тому й існувала реєстрація. Указ архієрея був недійсним, якщо немає реєстрації. Тому для того, щоб мати реєстрацію, треба було домовитися з ними, щоб вони погодилися на посвячення того чи іншого єпископа і призначення того чи іншого священика», – вказав Філарет. 
Патріарх розповів, що навіть за таких умов йому вдавалося не порушувати таємницю сповіді, хоча одного разу через таку непоступливість йому погрожували розстрілом. Співробітники КДБ вимагали, аби він доносив на тих, хто йому сповідується.
«Від мене на початку вимагали, щоб я їм відкривав те, що мені будуть люди говорити на сповіді. Я сказав: ні, священик повинен зберігати таємницю сповіді. Тоді він виймає пістолет, кладе на стіл і каже: ми можемо вас розстріляти. Я йому на це сказав: можете розстріляти мене, але для мене не має значення, помру я зараз, ви мене розстріляєте, чи я доживу до глибокої старості, а виконувати ці ваші умови не буду», – розповів Філарет.
Патріарх додав, що після цього випадку його переслідування припинилися, однак контактувати із КДБ в подальшому все одно доводилося.

Джерело

Залишити відповідь