В Україні злетять ціни на сигарети: скільки буде коштувати пачка вже з 1 липня

В Україні з 1 липня підвищать на 9% акцизи на сигарети. Після цього виростуть і роздрібні ціни на тютюнові вироби. В середньому пачка може подорожчати на 2,2 грн. 
Правда, варто враховувати, що поки продавці не вичерпають запаси вже куплених сигарет, ціни мінятися не будуть. Між введенням нових акцизів і подорожчанням тютюнових виробів на прилавках може пройти кілька тижнів. 
OBOZREVATEL розібрався, скільки буде коштувати пачка сигарет через кілька тижнів. 
Пачка після липня подорожчає мінімум на 2,2 грн
В Україні сигарети дорожчають в першу чергу через підвищення акцизу. У більшості країн ЄС пачка коштує близько 5 євро. Українці ж до сих пір можуть купувати сигарети за 1,2-1,5 євро. Верховна Рада взяла на себе зобов’язання з часом (до 2024-го) зрівняти ціни.
В результаті щорічно акциз підвищують на 20%. А в цьому році його додатково піднімуть ще й на рівень торішньої інфляції (9%). Щоб зрозуміти, як це відобразиться на ціні, потрібно в першу чергу розібратися, скільки курці віддають на акциз.
Для прикладу, в кінці минулого року за кожні 1000 сигарет постачальники повинні були віддати 577,98 грн акцизу. Це приблизно 11,5 грн за кожну пачку. Далеко не всі виробники дотримуються цієї норми, проте в середньому частка акцизу повинна складати близько 60% від загальної вартості пачки. Більш того, в Мінфіні навіть планують зобов’язати ринок чітко дотримуватись зазначених пропорції.
Отже, в минулому році, з огляду на зазначену залежність, мінімальна ціна на пачку сигарет повинна була складати 19,1 грн. У січні акциз підвищили до 693,5 грн (13,8 грн з пачки), а з 1 липня збільшать до 756 грн, або до 15,12 грн за пачку.
Таким чином, мінімальна ціна на даний момент повинна становити близько 23 грн, а з 1 липня – 25,2 грн. Правда, варто враховувати, що поки чіткої вимоги до частки акцизу в загальній вартості немає. Тому в Україні можна знайти сигарети і дешевше 20 грн. Наприклад, найдешевшу пачку “Києва” можна купити 19,9 грн.
В середньому ж, з огляду на зростання акцизу, українці будуть з 1 липня платити на 2,2 грн більше. А якщо порівнювати з минулим роком, то різниця буде вже близько 6,1 грн! Згодом акциз повинен скласти 90 євро за пачку. А це значить, що в 2024-м курці за кожну пачку повинні будуть заплатити близько 91 грн. Правда, також варто враховувати, що через п’ять років курс євро збільшиться, тому і ціна складе як мінімум більше 100 грн.
“Не дивлячись на підвищення акцизів, зростання цін на тютюнові вироби сповільнилося (до 24% за рік). Зокрема, це може пояснюватися індексацією специфічних ставок акцизного податку на тютюнові вироби (на 20%)”, – йдеться в інфляційному звіті НБУ.
Скільки коштують сигарети в різних країнах Європи:
● Варшава – 3,7 євро
● Берлін – 6,4 євро
● Осло – 11,9 євро
● Париж – 8 євро
● Київ – 1,5 євро
● ● Москва -2,3 євро
● Мінськ -1,3 євро
● Прага – 3,8 євро
Тільки в Мінську можна знайти сигарети дешевші за українські. При цьому, наприклад, в Норвегії пачка коштує майже в 10 разів дорожче, а в Польщі – в 2,5 рази. Для європейців такі ціни дозволяють не тільки поповнювати свої бюджети, а й скорочувати кількість курців. У Всесвітній організації охорони здоров’я вже давно прийшли до висновку: найкращий спосіб знижувати число залежних – підвищувати ціни. Причому це не тільки вберігає населення від шкідливої ​​звички, але і дозволяє економити державі. Куріння призводить до передчасних смертей і важким захворюванням, а, значить, до втрати робочої сили і зростання витрат на медицину.
Згідно з дослідженнями GATS, в середньому курці в Україні викурюють 17,5 сигарети на добу. За рік таку кількість сигарет обійдеться в 12,4 тис. Грн. Цієї суми, наприклад, вистачить на поїздку на двох до Парижа туди і назад з урахуванням одного дня проживання в готелі та вечері.
За 12,4 тис. Грн можна купити телефон останньої моделі, велосипед, ноутбук. Крім того, цього буде достатньо на придбання річного абонемента практично в будь-який спортивний зал, басейн. Цієї суми також вистачить на рік навчання за спеціальністю “Інформаційні технології” в Запорізькому національному університеті.