Субсидії по-новому: Експерти розповіли, за що будуть забирати знижку і коли можна “проїсти” гроші (відео)

В Україні субсидії почали виплачувати грошима. Всі, хто оформив “знижку” до кінця минулого року, з березня і як мінімум до травня гроші отримуватимуть “на руки”. Оплачувати комуналку доведеться самостійно, а “здачу”, якщо вона буде, можна залишити собі, повідомляютьПатріоти України.

Головна загроза такої системи – якщо українці замість того, щоб заплатити за рахунками, просто проїдять отримані кошти, субсидію у них заберуть вже на наступний місяць, але при цьому повернути державні гроші буде складно.

Монетизація субсидій – своєрідний тест на свідомість українців. Якщо грошима розпорядяться за призначенням, нову модель затвердять. Однак, якщо виявиться, що рівень розрахунків за комунальні послуги знизиться, Кабмін може повернутися до минулої моделі монетизації.

Головне:

  • в Україні проводять монетизацію субсидій: гроші на оплату комуналки видають “на руки”;
  • якщо українці замість того, щоб оплатити комуналку, отримані суми проїдять, нововведення можуть скасувати;
  • субсидію за новими правилами можуть забрати при заборгованості за комуналку як мінімум за місяць.

Як виплачують субсидії і що змінилося

Якщо раніше українці отримували платіжки за комуналку вже з урахуванням субсидії, зараз сім’ям нараховують повні суми. “Комунальні знижки” видають грошима. Пенсіонерам разом з пенсіями, а працюючим – через “Ощадбанк”. Суми субсидій не змінилися. Єдина різниця – тепер гроші отримує не постачальник, а сам споживач.

“Пенсію отримую 8 числа на карту. Не знаю, підвищувати повинні були і ще ця субсидія, але вийшло на 1480 грн більше, ніж зазвичай”, – розповідає пенсіонерка з Дніпра Раїса Олексіївна.

Головна перевага монетизації – якщо витрачати менше нормативу, то різницю можна залишити собі. Частина комунальних послуг необхідно оплачувати самостійно (найчастіше це близько 15%), а на решту гроші виділяє держава. Субсидію дають на нормативи споживання з розрахунку, що частина зазначеної суми сім’я повинна оплачувати самостійно. Сума субсидії не змінюється (тільки в разі перегляду тарифів або нормативів). Тому якщо економити і витрачати менше норми, то частина отриманих коштів можна залишити собі і витратити на що завгодно.

Експерт в галузі енергоефективності Антон Ковалишин розповідає: економити на опаленні складно. Для цього доведеться утеплювати весь будинок, встановлювати тепловий пункт з автоматичним погодним регулюванням. Однак, скоротити споживання електроенергії, води і газу може будь-яка сім’я.

Дивіться відео на тему

“Найпростіший спосіб економії, доступний кожному – це зменшення витрат на електроенергію. Причому зробити це можна без шкоди для комфорту. Наприклад, встановити двозонний лічильник електроенергії, за яким можна платити в 2 рази менше за світло з 23:00 до 07:00″ , – пояснює Ковалишин. Якщо при цьому в зазначений час гладити, прати, використовувати бойлер, економія може бути суттєвою.

“Для зручності можна використовувати розетки з таймерами, які дозволяють автоматичні налаштовувати включення / вимикання електроприладів. Робота холодильника, кондиціонера і електрообігрівача з двозонним лічильником вночі теж обійдеться вдвічі дешевше. А зменшити витрати безпосередньо на електроосвітлення до 9 раз можна, замінивши стандартні лампочки розжарювання на LED “, – розповідає експерт.

Найпростіший спосіб заощадити витрати на воду до трьох разів – встановити на кран розсіювач води. Він дозволяє економити від 60 до 80%. У випадку з гарячою водою економія в грошах буде відчутною. “Плюс впроваджувати в родині енергозберігаючі звички: замість ванною приймати душ, вимикати воду, коли чистите зуби або голитеся, мити посуд в наповненій раковині. А замість миття посуду вручну краще використовувати не дорогу, але надійну посудомийку перевірених виробників”, – радить Ковалишин.

Витрати на опалення істотно заощадити можна при наявності індивідуальних лічильників тепла – але такі можуть бути встановлені тільки в квартирах з горизонтальною розводкою системи опалення. Другий варіант – модернізація системи опалення в будинку з установкою автоматизованого індивідуального теплового пункту (ІТП). Такий ІТП дозволить заощадити від 10 до 30%.

За підрахунками, за рік, скоротивши споживання комунальних послуг, в тому числі і опалення, на 30%, можна отримати зекономлені 5 тис. грн. Більше пощастило жителям приватних будинків. Їм простіше економити на опаленні. Наприклад, якщо на вулиці потеплішало, вони можуть “прикрутити” котел і витратити значнго менше норми.

У кого і чому можуть забрати субсидію

Якщо значна частина українців субсидію витратить не за призначенням, від такої ідеї можуть відмовитися. Замість цього, як раніше пропонували в уряді, всі українці на руки зможуть отримувати тільки заощаджену частина знижки, а не всю суму відразу. “Я не знаю так само як і ви, і всі, хто тут працюють, чи сплатить людина за комунальні послуги. Рівень оплати може змінитися. Ми не знаємо, чи готові наші громадяни до отримання готівкових коштів для розрахунку”, – заявив директор департаменту Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко.

Щоб убезпечити себе, Кабмін прийняв рішення посилити чинні правила і забирати знижку при наявності як мінімум одного місяця заборгованості за комуналку. “Відповідна норма не застосовується при призначенні субсидії громадянам на наступний період в разі, коли Мінсоцполітики не забезпечив фінансування житлових субсидій таким громадянам у грошовій формі (в тому числі готівкової)”, – йдеться в постанові уряду.

При цьому сума заборгованості, згідно з постановою, має бути не менше 340 грн. Тобто якщо незначно помилитися при оплаті, субсидію не заберуть. Монетизація субсидій в майбутньому також буде сприяти конкуренції на ринку комунальних послуг. Якщо раніше незалежний постачальник, наприклад, електроенергії, не був зацікавлений надавати послуги населенню, тому що держава затримувало компенсації субсидій, зараз гроші виділяють відразу кінцевому споживачеві.