США кардинально змінюють політику щодо України

Американського посла Марі Йованович, як і очікувалося, достроково відкликають з України.

Головною причиною, за словами дипломатичних джерел, став розкручується з неймовірною швидкістю «Украінагейт» в США, – втручання Києва в американські вибори 2016 року. Про це пише « Країна «.

Вашингтон звинувачує українську владу в роботі на Гілларі Клінтон – конкурента Дональда Трампа. А Йованович, як людина ще «попередники» – Барака Обами, брала безпосередню участь в цій історії.

Свій пост вона повинна була покинути 18 червня, але Вашингтон, як повідомляють поінформовані ЗМІ, вирішив зробити це місяцем раніше – 20 травня.

Чому і які будуть наслідки

Волкер наступний? 
Рішення про відставку Йованович було прийнято Трампом після зустрічі з держсекретарем Майком Помпео.

Про це заявив «Країні» колишній нардеп Андрій Артеменко, який живе в США. Він давав свідчення перед журі присяжних в рамках розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера.

«По-перше, у Білого дому дійшли руки до членів команди Обами і Байдена, які були призначені в різні посольства, в тому числі і в Україні. По-друге, йде активне розслідування про втручання України в вибори президента США 2016 року, яке зараз, звичайно, має зелене світло з боку політичної волі американського керівництва. Все, що відбувалося в комунікації між посольством США в Україні, адміністрацією президента, Держдепом і Білим домом в 2016 році, має пряме відношення до що йде розслідування. І саме в зв’язку з йдуть розслідуванням, «Украінагейтом», після зустрічі Трампа і держсекретаря Майка Помпео було прийнято рішення про відставку Йованович », – каже Артеменко.

Тепер, після закінчення розслідування Мюллера, яка не довело російських зв’язків Трампа, адміністрація президента США пішла в атаку.

За інформацією Артеменко, крім Йованович, зняти повинні і спецпредставника по Україні Курта Волкера, прихильника Порошенко, який перед виборами фактично агітував за чинного президента, заявляючи, що той зробив більше, ніж його попередники за 20 років.

Після відходу Йованович протягом десяти днів буде призначений тимчасовий повірений. Кандидатура, за словами Артеменко, ще обговорюється.

«Це може бути і людина з некарьерних дипломатів з проукраїнською позицією, який розділяє позицію Білого дому, в тому числі і в світлі майбутніх президентських виборів в США і в формуванні нової переговорної майданчики з Російською Федерацією за рішенням українського питання», – каже екс-нардеп .

Як кажуть джерела «Країни», близькі до Держдепу США, зараз вже прийнято рішення про високий представництві Вашингтона на майбутній інавгурації Зеленського. «Буде або віце-президент, або держсекретар», – говорить джерело.

Також, за його словами, Зеленський отримає запрошення на зустріч у Вашингтоні з Дональдом Трампом . «І американський президент особисто розповість українському президенту своє бачення вирішення проблем з Росією і світу на Донбасі. І це може бути кардинальним поворотом », – прогнозує джерело.

Зміни у відносинах з Росією
На його думку, відставка Йованович і всі наступні процеси, які зараз почнуться на українському напрямку американської політики, безпосередньо пов’язані з переговорами Трампа і Путіна .

Після них, нагадаємо, президент США вельми високо оцінив потенціал налагодження російсько-американських відносин.

За даними джерела, це торкнеться і ситуації в Україні.

«Після провального розслідування Мюллера руки у Трампа розв’язані і він приступає до реалізації плану дій щодо нормалізації відносин з Москвою. І одним з найважливіших елементів буде мир на Донбасі. Компромісне рішення з цього приводу має бути знайдено найближчим часом. Принаймні политческих воля на це у обох сторін є. А щоб процес не гальмували колишні кадри Байдена і Керрі, то їх поступово будуть прибирати. Замінюючи людьми з новим баченням. І відставка Йованович – лише перший крок », – говорить джерело.

Кінець ери Сороса
Також він говорить, що последст цієї зміни американської політики вкрай глибокі.

«Ще з кінця 90-х років політика щодо України в США була віддана на відкуп демократам і людям, пов’язаним з Соросом. Саме вони сформували в Києві цілу інфраструктуру впливу, яка трималася на грантах або ж прямий американської допомоги. Як, наприклад, створені в останні антикорупційні структури. Завдання при цьому у того ж Сороса була чисто меркантильна – контроль над газотранспортною системою. Тепер же концепція буде змінюватися і людей Сороса поступово усунуть від важелів американської політики щодо Києва », – говорить джерело.

Проблеми у антикорупціонерів
Виходячи з цього можна прогнозувати важкі часи для антикорупційні структур, раніше патронує американським посольством.

За даними Артеменко, в США триває розслідування щодо Порошенка і Антикорупціонер, яких підтримувала Йованович.

«Як тільки Порошенко після інавгурації втратить президентську недоторканність, він отримає не те що кримінальні справи в Україні, він отримає офіційні кримінальні справи в США з усіма витікаючими наслідками. З Порошенко на допити викликають всіх тих людей, які в порушення дипломатичного етикету відкрито підтримували одну сторону на виборах чужої країни – Обаму, Хіларі, які офіційно говорили, що зроблять все для перемоги Хілларі. Вона, відповідно, стверджувала і призначала людей на ключові посади в Україні. За все це програла влада повинна понести не тільки політичне, але й кримінальне покарання. Вже не кажу про розкрадання коштів американських платників податків і багато іншого, що було зроблено в епоху Порошенко », – каже Артеменко, якого український президент позбавив громадянства.

Крім того, як прогнозують експерти, буде переглянуто всю спадщину Йованович у вигляді антикорупційних органів.

Близькі до Держдепу США джерела розповіли «Країні», що прийнято рішення про повну перезавантаження НАБУ і САП.

«Попередні керівники повністю дискредитували себе, тому там треба все міняти. Чого вартий той факт, що саме НАБУ стало чи не головним органом по втручанню в американські вибори на боці Клінтон за допомогою справи про так званої амбарний книги Партії Регіонів », – говорить джерело.

За його даними, багато моментів в діяльності антикорупційних органів та активістів викликали подив у Вашингтоні.

«Взяти наприклад історію з цькуванням глави Конституційного суду Станіслава Шевчука, якого за наводкою Йованович заборонили в’їзд в США. Також дратувала кричуща неефективність НАБУ, яке не змогло за весь час навіть підступитися до розслідування головних корупційних схем в оточенні Порошенка. Що, звичайно ж, викликало величезні питання. У тому числі і до посла Йованович, яка активно захищала антікоррупціоеров », – говорить джерело.

На думку співрозмовника «Країни», близького до антикорупційних органів, зміна посла і, в цілому, концепції американської політики щодо України, може вибити грунт з під ніг у НАБУ, САП і ще не створеного толком антикорупційного суду. «Фактично зник головний двигун процесу. Тепер ніхто не знає куди бігти. І що таке добре, а що таке погано, з точки зору нових віянь з Вашингтона », – вважає джерело.

«Антикорупційні органи органи дійсно мають бути повністю перезапущени з новими людьми і на нових принципах, – каже Артеменко. – Ситник погоджував свої дії з Порошенком, що було доведено неодноразово, в тому числі і журналістськими розслідуваннями. Перезапуск жодним чином не позначиться на підтримці України ».

Війна Йованович з Луценком
Нагадаємо, що хмари над Йованович почали згущуватися ще в кінці березня, на піку конфлікту з г енпрокурором Юрієм Луценком . Намагаючись підстрахуватися на випадок поразки Порошенко, він злив Білому дому компромат на демократів і звинуватив посла США в Україні в перевищенні повноважень.

З його слів, вона передала йому перелік людей, щодо яких не можна проводити розслідування. Серед них були опіками посольством США антикорупціонери.

Але не це викликало гнів Білого дому. А то, що креатури посла – глава НАБУ Артем Ситник і шеф антикорупційної прокуратури Назар Холодницький – в 2016 році передали в США компромат на політтехнолога Трампа і главу його штабу Пола Манафорта.

Манафорт напередодні працював в Україні, де консультував Партію Регіонів. Ряд українських політиків за допомогою антикорупційних органів ініціювали справу про нелегальні доходи Манафорта під час роботи на Януковича. У підсумку колишній глава штабу Трампа недавно отримав за це тюремний термін в США.

Слідство вів той же прокурор, який шукав зв’язку Дональда Трампа з Кремлем. Але в підсумку Роберт Мюллер ніякого російського сліду не знайшов. А Білий дім розправив крила і пішов в контратаку – почав розкручувати справу про український слід в кампанії демократів. Тобто – про втручання вже української сторони в американські вибори.

І відставка Йованович стала закономірним актом цієї драми. «Кампанія проти Манафорта проходила через посольство США», – говорить Артеменко.

Нардеп Вікторія Сюмар в коментарях в Facebook також припустила, що Йованович поплатилася за «справу Манафорта» і пов’язала її зняття з «Украінагейтом».

«Очевидна історія після інтерв’ю Луценко. Ну і бажання використовувати «український фактор у внутрішніх американських справах», – написала Сюмар.

Крім цього, нові господарі Білого дому намагаються в цілому вибудувати лінію про провал демократів у зовнішній політиці, в тому числі, і по українському напрямку. Мовляв, все структури, які створювалися під кураторством США в Києві по часи президентства Обами (НАБУ, САП та інші), не показали ефективність, загрузли в корупції і скандалах. А посол Йованович, а також «залишки» демократів в Держдепі, їх покривають.

Серед найбільш явних опонентів Йованович в США – конгресмен-республіканець Піт Сешнс, який давно висловлював стурбованість роботою посла в Україні. За його інформацією, вона в приватному порядку заявляла про «презирство» до адміністрації Трампа.

Головна мета – Байден
Достроковим зняттям посла і «Украінагейтом» американська влада підбираються до головної мети – колишньому віце-президенту США Джозефу Байдену, найбільш ймовірного суперника Трампа на майбутніх в 2020 році президентських виборах.

Одному із стовпів Демократичної партії і «куратору» Києва часів адміністрації Обами ЗМІ закидають пряме втручання в українську політику, а також ймовірну корупцію – лобіювання інтересів бізнесу екс-міністра екології часів Януковича Миколи Злочевського, до складу ради директорів його компанії «Burisma» відразу після євромайдан увійшов син Байдена Хантер.

За розслідування проти «Бурісми» на вимогу Байдена навіть звільнили тодішнього генпрокурора Віктора Шокіна. В інтерв’ю «Країні» Шокін розповів про роль Байдена в свою відставку. Яку він пов’язав з тим, що Генпрокуратура почала розслідування справи проти компанії Burisma, після чого Байден і поставив жорстко питання перед Порошенко про відставку Шокіна.

За словами екс-генпрокурора, Порошенко спочатку намагався змусити його написати заяву про звільнення «за станом здоров’я», а коли він відмовився, сам його звільнили з мотивацією, що Шокін нібито «втратив довіру громадськості».

Нагадаємо, що сам Байден хвалився, як змусив Київ звільнити Шокіна, шантажуючи відмовою видати мільярдний транш від МВФ. І коли старий генпрокурор був звільнений, новий чудесним чином закрив справи проти фірми, де працював син віце-президента США.

Мабуть, цим зараз пояснюється спритність Юрія Луценка, який, за даними The New York Times зараз активно працює з адвокатами Трампа і зливає компромат на Байдена. Генпрокурору хочеться після відходу з посади не їздити на допити в ФБР по «Украінагейту», а залишитися політиці і, можливо, вже з новим «дахом» у вигляді республіканців.