Інавгурація Зеленського: коли відбудеться церемонія

Інавгурація Зеленського повинна відбутися протягом 30 днів після оголошення результатів виборів, однак остаточна дата церемонії не відома ще навіть в штабі новообраного президента.

Чому відкладається дата інавгурації і коли, імовірно, новий президент вступить у свої повноваження, розбиралася Politeka .

Відлік терміну інавгурації президента ведеться після публікації результатів виборів у виданнях «Голос України» і «Урядовий кур’єр». Саме після цієї дати протягом 30 днів повинна бути проведена церемонія інавгурації нового президента. А оскільки дані про результати виборів, де Володимир Зеленський був оголошений переможцем, який отримав 73,22% голосів виборців у другому турі, з’явилися в офіційних виданнях 3 травня 2019 року, то, згідно із законом, інавгурація Зеленського повинна відбутися до 2 червня.

Однак про дату проведення церемонії зараз сперечаються у Верховній Раді. І депутатів можна зрозуміти: новообраний президент може розпустити парламент, як тільки вступить на посаду. Але зробити це він зможе тільки до певної дати. Тому в штабі Зеленського і говорять про те, що відбувається навмисне затягування термінів вступу новообраного президента у повноваженні. Спочатку ЦВК довго не оголошувала остаточні результати виборів, а тепер Верховна Рада не може визначитися з датою інавгурації.

Під час інавгурації Володимир Зеленський прийме присягу, після чого офіційно приступить до виконання обов’язків на посаді Президента України. Від новообраного президента чекають, що в день інавгурації він назве свої кандидатури на посади міністра закордонних справ, глави СБУ і інші пости, призначення на які знаходяться в рамках повноважень президента. Також очікується, що Зеленський оголосить про законопроекти, які він збирається винести на розгляд Верховної Ради.

Команда Зеленського анонсує, що церемонія інавгурації буде не схожа ні на одну, що проводилися до цього в Україні. Крім класичної церемонії в будівлі парламенту, українці побачать ще й шоу. Особливі «фішки» для церемонії готує сценарист серіалу «Слуга народу» Юрій Костюк.

У команді новообраного президента вважають, що інавгурація Зеленського відбудеться 30 травня, в четвер. Однак, можливо, її відкладуть і на більш пізній термін – 1 або 2 червня. Хоча в парламенті називають і інші можливі дати приведення до присяги нового президента – 27 або 28 травня.

Справа в тому, що 27 травня – це день Х для парламенту, після якого президент вже не має повноважень розпустити Верховну Раду. Відлік роботи парламенту восьмого скликання йде від 27 листопада 2014 року, розпускати його не можна протягом останніх 6 місяців роботи. Тому прихильники дострокового розпуску Верховної Ради пропонують провести інавгурацію президента 18 або 19 травня, відразу після пленарного тижня.

Хоча деякі юристи переконують, що Зеленський зможе розпустити парламент у будь-який момент – на тій підставі, що там немає діючої коаліції.