Почесний патріарх ПЦУ Філарет, який десятки років боровся за незалежну українську церкву і який має авторитет у світі, не витримав і прямо заявив, що Порошенко цинічний брехун.

За словами Філарета, Порошенко обдурив всю Україну зі своєю ПЦУ, а Єпіфаній це найзручніший кандидат для Москви.

Філарет прямо натякнув, що Порошенко домовлявся з Москвою і ПЦУ не має нічого спільного з незалежної української церквою.

Сьогодні почесний патріарх ПЦУ Філарет, який оголосив про відтворення Київського патріархату, дав велику прес-конференцію.

На ній він окреслив свої плани по повернення «старої» церкви УПЦ КП і чи буде вона визнана у світовому православ’ї. А також роздав невтішні оцінки іде президенту Порошенко і чолі нової церкви Епифанию. 

цитує Страна.уа

Чому виникла ідея виходу з ПЦУ

Михайло Денисенко на початку спілкування з журналістами пояснив, чим його глобально не влаштовує Православна церква України. Її не визнав ніхто, крім Константинополя. 

«Ніхто з церков не визнає не тільки Київський патріархат, а й Українську православну церкву (мова про ПЦУ –  ред .) … молитовного спілкування (з ПЦУ –  ред. ) Не має ні Грецька церква, ні Єрусалимська церква, ні Олександрійська церква, я вже не кажу про Сербської. І поки що ми не бачимо шляхів, які б привели до визнання. Чому вони не визнають? Причин багато. Але головна причина – Москва », – заявив Філарет. 

Тут патріарх почав традиційно критикувати РПЦ, яку бояться образити інші православні церкви.

У той же час очевидно, що іншим патріархам не могла в принципі сподобатися схема Константинополя – увійти на чужу канонічну територію і відкрити там митрополію.

Адже в результаті це не сподобалося і самому Філарету. На прес-конференції він сказав, що в Україні, яка має більше православних церков, ніж все не визнали ПЦУ країни, повинен бути свій незалежний патріархат, а не філія. 

На логічне запитання, чому він в такому разі не заявив про це на Об’єднавчому соборі, Філарет відповів, що це було «ситуативне рішення», щоб отримати канонічну визнання. Але сьогодні воно не повинно відволікати від головної мети – відродження Київського патріархату. 

Крім того церковний лідер заявив, що його просто обдурив Петро Порошенко. 

«Зеленський сказав, що не втручатиметься»

Філарет розповів, що його обвів навколо пальця не тільки президент, але і предстоятель ПЦУ Єпіфаній, а також архієреї. 

Почесний патріарх описав домовленості так: мовляв, після створення ПЦУ він буде керувати Церквою всередині країни, а Єпіфаній – за кордоном. Але його, як відомо, взагалі відсунули. А закордонні парафії УПЦ КП перейшли в пряме управління Варфоломія. 

Зазначені угоди, сказав Філарет, були усними: «Ми не підписували, тому що я довіряв Порошенко і Епіфанію, а вони обдурили».

За словами почесного патріарха, якби він знав, що Єпіфаній так з ним надійде, він не висував би його кандидатуру на пост глави ПЦУ.

«Щоб була єдність, потрібно дотримуватися домовленостей», – сказав Філарет і додав: «Ми не домовлялися, що мене відправлять на спокій!» 

При цьому ієрарх зробив обережний комплімент на адресу новообраного президента.

«Зеленський сказав мені, що він не буде втручатися в церковні справи, церква відділена від держави. Але він буде сприяти нормальному розвитку церковного життя. Що стосується Порошенка, Порошенко обіцяв одне, а робить інше », – підкреслив він. 

«Ми не згодні на ПЦУ»

З слів Філарета слід, що він збирається не тільки знову очолити церкву, а й змінити її назву. 

«Чому ми не згодні на назву Православна церква України, або в Україні. Тому що все автокефальні церкви мають прикметник назва … Тільки нашу Церкву назвали не так, як інші – не Українська Православна Церква, а Православна Церква України. Що за цим ховається? Це означає, що православні українці за межами України не відносяться до Української православної церкви. І про це сказано в Томосі », – сказав Філарет.

Він стверджує, що варто повернути стару назву – Українська православна церква – щоб не обмежувати права емігрували українців.

«Все автокефальні православні церкви зберігають за собою свою еміграцію, крім грецьких церков. Вся грецька діаспора канонічно підпорядковується Вселенського патріарха. Тому і ми повинні називатися Українською православною церквою, а не Православною церквою України, щоб наша українська еміграція мала право належати до своєї рідної церкви », – резюмував Філарет.

При цьому у церковного ієрарха вже є модель, як повернути Україні патріархат і не залишитися без Томосу про автокефалію. 

Як не втратити Томосу

Філарет запропонував ввести два позиціонування в рамках єдиної церкви. Перше – зовнішнє, друге – для внутрішнього вживання. Зовні церква буде митрополією Константинополя, зсередини – Київським патріархатом. 

«Наше завдання – зберегти Київський патріархат. Але тільки в Україні поки що … Для зовнішнього світу ми сьогодні визнана Вселенським патріархом Київська митрополія. Але ми не задоволені цим. Для нас мета – визнання Київського патріархату … Сьогодні вона зовні Київська митрополія, а всередині – Київський патріархат … 30 років боролися за створення Київського патріархату, а тепер хочемо відмовитися. Тому майбутнє за Київським патріархатом в Україні. Тому що цього вимагає існування незалежної української держави … », – сказав почесний патріарх.

Він також заявив, що Томос давали «не для того, щоб забирати». 

Наскільки така ідея сподобається Константинополю – велике питання. Однак Філарет не сумує і вже вимагає зібрати Помісний собор. Правда, коли це станеться – ієрарх не прогнозує.

«Проведення собору залежить від Священного синоду і Архієрейського собору. Ось коли вони вирішать – тоді і буде Собор », – сказав Денисенко. 

Далі, мабуть, настає пора церковно-бюрократичних ігор. І тут у почесного патріарха поки немає видимого переваги. На питання, скільки архієреїв його підтримує, Філарет відповів: «Мене це не цікавить. Мене цікавить правда ».

Нагадаємо, що на нещодавній службі у Володимирському соборі Києва, куди Філарет скликав прихильників від імені Київського патріархату, прийшло тільки чотири архієреї з 60-ти. 

Головні тези Філарета. коротко:

 • Порошенко, Єпіфаній і ерхіереі не дотримав домовленості щодо розподілу повноважень в ПЦУ.
 • Домовленості передбачали, що Філарет керує Церквою всередині, а Єпіфаній – представляє поза.
 • Філарет не визнав за необхідне фіксувати домовленості письмово (вони були усними), так як довіряв Порошенко і Епіфанію, але вони його «обдурили».
 • Єпіфаній «пішов кривими дорогами», він уникає спілкування з Філаретом. «Я давав Епіфанію рекомендації, але він робить протилежне … І не дзвонить мені. Каже, що поважає Філарета, але це не так, це тільки слова », – сказав Філарет.
 • Якби Філарет знав, що Єпіфаній так надійде, він би не висував його кандидатуру на посаду глави ПЦУ.
 • Єпіфаній – не самостійна, за ним стоять люди, про це він сам натякнув Філарету.
 • «Ми не згодні на назву Православна церква України», так як воно не відображає приналежності православних українців, які проживають за кордоном.
 • Статут ПЦУ треба переписати, скликавши собор якомога раніше. Дія статуту, підписаного 15 грудня, завершилося наданням томосу.
 • «Чому я згадав Ігоря Валерійовича Коломойського [в недавньому зверненні]? Тому що він, перебуваючи за кордоном, реагував на події в Церкві. І справедливо оцінив, що Київський патріархат створив Філарет. Тому я згадав, що навіть світські особи звернули увагу », – сказав Філарет.
 • Сформована ситуація не буде підставою для позбавлення України томосу: «його не для того давали, щоб забирати».
 • «Ми рушимо то, що ми будували 30 років».