Всім відомо, що до відкриття Колумбом Америки в 1492 році, люди вважали, що Земля пласка. Таким чином увагу дослідників довгий час привертала одна з найважливіших деталей картини – прозора куля в руці у Христа.

Картина "Спаситель світу" Леонардо да Вінчі, фото: Інформ-UA

Картина “Спаситель світу” Леонардо да Вінчі, фото: Інформ-UA

Вчені Каліфорнійського університету в Ірвайні (США) під керівництвом Марко Ляня (Marco Liang) створили 3D-модель картини “Спаситель світу” пензля Леонардо да Вінчі і розкрили таємницю, яка довгий час викликала питання у мистецтвознавців, пишуть Вести-UA .  

Так, фахівці тривалий час не могли зрозуміти, чому знавець фізики в зображенні Леонардо да Вінчі порушив головний закон оптики, адже він знав про заломлення світла, оскільки подібні згадки фахівці знайшли в його паперах. І чому предмет в руках Ісуса, раз він скляний, не спотворює одяг Христа. 

Так, згідно з висновками дослідження, якщо в лівій руці Ісуса знаходиться тонкостінна сфера, а не суцільний шар, то зображено коректно. Виявилося, що порожниста сфера має діаметр в 6,8 сантиметрів і товщину стінок всього 1,3 міліметра. Крім того, результати аналізу показали, що фігура висвітлена яскравим світлом зверху і дифузним світлом з інших сторін, держава знаходиться від тіла на відстані 25 сантиметрів, а від точки спостереження – на 90 сантиметрів. Саме за таких умов мінімальне спотворення зображення позаду кулі стає зрозумілим.

“Наші експерименти показують, що оптично точна візуалізація, якісно відповідна картині, дійсно можлива з використанням матеріалів, джерел світла і наукових знань, доступних Леонардо да Вінчі близько 1500 року”, – кажуть вони.

Разом з цим вченим вдалося розгадати таємницю прозорого кулі, який зображений в руці Христа. Він символізує світобудову.

Цікаво, що один з учених Уолтер Айзексон висловив думку, що великий художник наділив куля “чудовими властивостями”. Без них би долоню позаду сфери була б зменшеною або збільшеною.

До речі, картина “Спаситель світу” неодноразово вважалася втраченою, перебувала знову, а консенсус щодо її створення саме да Вінчі склався відносно недавно. У 2017 році ця робота була продана за рекордні 450 мільйонів доларів США, що зробило її найдорожчою картиною з коли-небудь виставлялися на аукціони. За інформацією світових ЗМІ, покупцем став наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед бен Сальман Аль Сауд.